JAK DOBRAĆ NARTY? 0

DOBIERAMY NARTY !

 

Na początku przygody z narciarstwem zjazdowym, w głowie każdego z nas pojawia się pytanie „Jak prawidłowo dobrać narty?” Dziwne oznaczenia liczbowe na nartach, różne rodzaje nart, promień skrętu czy ich twardość to parametry, które są nie lada wyzwaniem dla początkującego, a czasami też średnio-zaawansowanego narciarza. W tym artykule posługując się własnym doświadczeniem postaramy  się przybliżyć Wam najważniejsze informację odnośnie doboru nart, tak żeby ich wybór był trafny i żebyście mogli cieszyć się w pełni z jazdy na stoku. No to zaczynamy !

 

 

RODZAJE NART

 

Na potrzeby tego artykułu skupimy się tylko na najistotniejszych grupach nart zjazdowych, natomiast nie można zapominać, że poza nimi wyróżniamy też narty przeznaczone do wykonywania ewolucji w snowparku (freestyle), narty do jazdy w głębokim śniegu poza trasą (freeride), narty umożliwiające podchodzenia (skitourowe) itp.

 

 

 

RODZAJE NART ZJAZDOWYCH:

 

Narty Allround

 

To najpopularniejsza grupa nart, jednocześnie najczęściej wybierana przez narciarzy. Narty z tej grupy nadadzą się idealnie dla początkującego i średniozaawansowanego narciarza. Przeznaczone w 100% na trasę i dobrze przygotowane stoki. Promień skrętu w tego rodzaju nartach wynosi najczęściej w granicach 12-13 metrów.

 

Przykładowe narty:

 

https://www.rossignol-outlet.pl/pl/p/NARTY-ROSSIGNOL-REACT-R4-SPORT-CAXP10/2057

 

https://www.rossignol-outlet.pl/pl/p/NARTY-ROSSIGNOL-REACT-R2XP10/2058

 

 

Narty Allmountain

 

To najbardziej uniwersalna grupa nart. Przeznaczona w 80% na przygotowane stoki i w 20% poza trasę. Budowa nart w tej grupie charakteryzuje się zwiększeniem szerokości narty pod butem co sprawia, że są one bardziej stabilne podczas jazdy na trasach gorzej przygotowanych, czy też pod koniec dnia na stoku, kiedy pojawiają się liczne muldy czy garby. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę że 30% rocker sprawia, że powinniśmy dobierać dłuższe narty z tej grupy  w porównaniu do nart Allround.

 

Przykładowe narty:

 

https://www.rossignol-outlet.pl/pl/p/NARTY-ROSSIGNOL-EXPERIENCE-88-BSLT-/1084

 

https://www.rossignol-outlet.pl/pl/p/ZESTAW-ROSSIGNOL-EXPERIENCE-80CIXPRESS-11-B83/432

 

 

Narty Race

 

Myśląc o grupie nart Race, nasuwa się skojarzenie z narciarzem zaawansowanych o bardzo dobrej technice jazdy i sportowej charakterystyce. Narty z tej grupy będą idealne dla osoby, lubiącej szybką i agresywną jazdę. Przeznaczone na przygotowane stoki, nawet te oblodzone i strome. W tej grupie nart wyróżniamy narty slalomowe o krótkim promieniu skrętu, oraz narty gigantowe o promieniu dłuższym.

 

Przykładowe narty:

 

https://www.rossignol-outlet.pl/pl/p/NARTY-ROSSIGNOL-HERO-ELITE-LT-TINX12-201920/2062

 

https://www.rossignol-outlet.pl/pl/p/NARTY-ROSSIGNOL-HERO-ELITE-ST-TISPX-12-s.1920/2061

 

 

 

BUDOWA NART W PIGUŁCE:

 

  • Promień skrętu

 

Aktualna budowa nart sprawia, że nawet delikatnie pochylona na bok narta zaczyna skręcać. Spowodowane jest to stopniem taliowaniem narty, która tworzy kąt sterujący. Ponadto, jeżeli narta ma większe wcięcie w talii umożliwia to mocniejsze wygięcie wzdłużne, gdy zadziałamy na pochyloną nartę odpowiednią siłą. Dlatego promień skrętu wykonywanego przez współczesną nartę zmniejsza się wraz ze wzrostem jej kąta pochylenia w stosunku do powierzchni śniegu przy odpowiednim obciążeniu.

 

  • Sztywność narty

 

Sztywność narty to bardzo istotny element przy zakupie. Od stopnia sztywności zależy charakter jazdy narciarza. Narty bardziej elastyczne są idealnym wyborem dla początkujących, ponieważ taka narta będzie się bardzo łatwo i przyjemnie prowadziła, a wygięcie jej w łuk nie wymaga zbyt wiele siły i umiejętności, a jej powrót do stanu wyjściowego nie jest tak dynamiczny, więc nie oddaje zbyt wiele mocy. Wybór sztywnej narty dla początkującego narciarza, kończy się często zawiśnięciem na dziobach i piętkach, co jest spowodowane brakiem umiejętności dociśnięcia narty na całej jej długości, wynikiem brak kontroli nad jazdą.

 

  • Rdzeń narty

 

Najlepszym rdzeniem wykorzystywanym podczas budowy nart jest drewno, jest to materiał najbardziej odporny na odkształcanie, co sprawia że cieszy się najwyższym uznaniem i trwałością. Rdzeń drewniany może zostać wzbogacony o dodatkowe materiały, takie jak np. titanal czy carbon, które zwiększają sztywność narty. Dla osób początkujących dobrym rdzeniem będzie materiał syntetyczny, który w porównaniu do drewna jest lżejszy, a co za tym idzie taką nartę prowadzi się łatwiej.

 

 

 

JAK DOBRAĆ NARTY?

 

Skoro opisaliśmy już w skrócie jakie mamy rodzaje nart oraz jakie są ich parametry to należy odpowiedzieć w końcu na pytanie „Jak dobrać narty?”.

Nie ma gotowego równania matematycznego, które nam na to pytanie odpowie. Rozwiązanie tkwi w odpowiedzi na kilka kwestii. Istotny jest indywidualne charakterystyka narciarza, wzrost, waga, poziom umiejętności oraz dobór modelu narty.

Generalna zasada mówi o tym, że Panowie powinni dobierać narty około 10-15 cm krótsze od wzrostu, natomiast Panie narty o długości 15-20 cm krótsze od wzrostu.

Wyjątkiem od tej reguły jest np. waga i poziom umiejętności. Jeżeli jesteś osobą z nadwagą warto wybrać nartę dłuższą, w celu uzyskania większej stabilności w jeździe. Jeżeli natomiast ważysz mniej niż powinieneś wybierz nartę krótszą, żeby prowadzenie narty było łatwiejsze.

 

Narty krótsze wybierz gdy:

 

1. Jesteś na początku swojej przygody z narciarstwem (łatwiejsze prowadzenie)

2. Ważysz poniżej wagi zalecanej

3. Preferujesz wolniejszą jazdę, krótkim skrętem.

 

 

Narty dłuższe wybierz gdy:

 

1. Lubisz szybką i agresywną jazdę

2. Masz nadwagę

3. Preferujesz jazdę szerszym łukiem (długi promień skrętu)

 

 

NASZĄ PEŁNĄ OFERTĘ NART ZNAJDZIESZ W PONIŻSZYCH LINKACH:

 

NARTY ROSSIGNOL

NARTY DYNASTAR

 

 

Jeżeli masz jakie pytania odnośnie doboru sprzętu narciarskiego, skontaktuj się z nami – Chętnie pomożemy

 

sklep@rossignol-outlet.pl

570 765 844

Komentarze do wpisu (0)

HITY SPRZEDAŻY
KURTKA ROSSIGNOL HERO AILE JKT NEON RED 20/21
KURTKA ROSSIGNOL HERO AILE JKT NEON RED 20/21
3 499,00 zł 1 799,00 zł
NARTY ROSSIGNOL HERO ELITE MT CA / NX12
NARTY ROSSIGNOL HERO ELITE MT CA / NX12
2 999,00 zł 1 499,00 zł
KURTKA ROSSIGNOL PALMARES BADGE JKT 20/21
KURTKA ROSSIGNOL PALMARES BADGE JKT 20/21
3 999,00 zł 2 299,00 zł
KURTKA ROSSIGNOL W MADDY JKT BLACK 20/21
KURTKA ROSSIGNOL W MADDY JKT BLACK 20/21
3 999,00 zł 2 499,00 zł
NARTY ROSSIGNOL REACT 8 HP/NX12 20/21
NARTY ROSSIGNOL REACT 8 HP/NX12 20/21
2 450,00 zł 1 749,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl