JAK DOBRAĆ BUTY NARCIARSKIE? 0

JAK DOBRAĆ BUTY NARCIARSKIE ?

 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie w jaki sposób dobrać buty narciarskie i na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Należy przytoczyć kilka kwestii w celu wyjaśnienia dlaczego ten element wyposażenia każdego narciarza jest tak ważny. Buty narciarskie to część garderoby, która bezpośrednio przylega do stóp, chroni je, przenosi odpowiednie siły na nartę, zabezpiecza przed zimnem itp.

Buty narciarskie możemy mieć swoje – własne lub je wypożyczyć. Należy jednak pamiętać, że but narciarski z biegiem czasu się zużywa, naturalny flex obniża się (o flexie nieco później), po pewnym czasie użytkowania warstwa wewnętrzna buta „rozbija się” co sprawia że numeracja takiego buta zmienia się. Dodatkowo dochodzą względy higieniczne, w tym celu po każdym wypożyczeniu buty powinny być dezynfekowane i suszone w specjalnie przeznaczonych do tego suszarkach. Często jednak narciarze nie mają przekonania czy wszystko zostało wykonane tak jak należy i decydują się na zakup butów.

 

 

PODSTAWOWE ZASADY

 

Bardzo ważnym elementem przy wyborze i doborze butów narciarskich jest ich odpowiednie dopasowanie m.in. pod kątem umiejętności, wagi czy rozmiaru stopy.

Bardzo częstym błędem szczególnie u początkujących narciarzy jest zakup buta zbyt dużego. Powoduje to, że pojawiają się zbyt duże „luzy”, co sprawia że noga w sposób zbyt chaotyczny przesuwa się w bucie (szczególnie na muldach czy garbach), a co za tym idzie tracimy kontrolę nad sterownością nart. Należy też pamiętać, że pod wpływem temperatury wnętrze buta też w delikatny sposób ulega powiększeniu, a co za tym idzie but staje się bardziej dopasowany. Pamiętajmy również, że dobrze dopasowany but to taki w którym palce delikatnie dotykają przodu buta, a pięta się nie unosi.

 

 

DOBIERAMY BUTA NARCIARSKIEGO – NAJPIERW MIERZYMY STOPĘ

 

Rozmiary butów narciarskich bardzo często są wyrażone jako długość wkładki mierzonej w milimetrach. Dlatego tak istotne jest dokładne zmierzenie stopy, szczególnie jeżeli dokonujemy zakupu online. Pomoże nam to zminimalizować ryzyko niewłaściwego zakupy i odpowiednio dobrać buty narciarskie.

 

 

 

SZEROKOŚĆ WKŁADKI BUTA NARCIARSKIEGO

 

Szerokość buta narciarskiego to bardzo ważny element doboru obuwia. Jest ona również wyrażana w milimetrach, a żeby ją obliczyć należy zmierzyć najszerszą cześć stopy (zaraz pod palcami).  Szerokość jest określeniem wygody ale też charakteru jazdy. Zawodnicy dobierają buty bardzo ciasne, nawet o szerokości 92 mm, po to, żeby precyzja przenoszenia impulsów na nartę podczas jazdy była wręcz perfekcyjna. Należy jednak pamiętać że takie osoby po każdym zjeździe zdejmują buty, ponieważ jest to bardzo niewygodne i na dłuższą metę niebezpieczne.

 

Przykładowy podział:

 

Buty dla zaawansowanych - do sportowej jazdy 

 

Poniżej 98 mm

 

Buty dopasowane - przeznaczone do szybszej jazdy, lub dla osób z węższą stopą

98 / 100 mm

Buty dopasowane - większy komfort, do jazdy rekreacyjnej

102/104 mm

Buty bardzo szerokie – dla osób ze szerszą stopą i łydką, bardzo wygodne.

104 mm

 

 

FLEX BUTA NARCIARSKIEGO

 

Bardzo istotnym parametrem przy dobrze butów narciarskich jest ich flex, czyli inaczej sztywność. W butach narciarskich wyróżniamy sztywność podłużną i poprzeczną. Sztywność poprzeczna powinna być jak najwyższa, natomiast kupując buty mamy możliwość doboru sztywności podłużnej i dobiera się ją pod kątem zaawansowania jazdy. Flex wyznacza ile oporu zapewnia but przy pochyleniu się do przodu.

Należy pamiętać też o tym że w kwestii flexu, nie ma ujednoliconej miary twardości i każdy producent do wyprodukowania buta narciarskiego wykorzystuje inne materiały. Dlatego np. But zawodniczy Race o flexie 110 będzie znacznie twardszy niż but allspeed o tym samym flexie.

 

 

 

TABELA FLEX W ODNIESIENIU DO POZIOMU ZAAWANSOWANIA JAZDY

 

 

 

 

 

BUTY NARCIARSKIE W NASZYM SKLEPIE

 

-> ROSSIGNOL <-

-> LANGE <-

 

Jeżeli masz jakie pytania odnośnie doboru sprzętu narciarskiego, skontaktuj się z nami – Chętnie pomożemy

 

sklep@rossignol-outlet.pl

570 765 844

 

Komentarze do wpisu (0)

HITY SPRZEDAŻY
KURTKA ROSSIGNOL HERO AILE JKT NEON RED 20/21
KURTKA ROSSIGNOL HERO AILE JKT NEON RED 20/21
3 499,00 zł 1 799,00 zł
NARTY ROSSIGNOL HERO MASTER (R22)/SPX12 ROCKERACE
NARTY ROSSIGNOL HERO MASTER (R22)/SPX12 ROCKERACE
4 599,00 zł 2 599,00 zł
KURTKA ROSSIGNOL PALMARES BADGE JKT 20/21
KURTKA ROSSIGNOL PALMARES BADGE JKT 20/21
3 999,00 zł 2 299,00 zł
KURTKA ROSSIGNOL W MADDY JKT BLACK 20/21
KURTKA ROSSIGNOL W MADDY JKT BLACK 20/21
3 999,00 zł 2 499,00 zł
KASK ROSSIGNOL ALLSPEED VISOR PHOTOCHROM BLACK
KASK ROSSIGNOL ALLSPEED VISOR PHOTOCHROM BLACK
849,00 zł 650,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl